Collective agreement committees

The following committees are established under the requirements of specific articles of the Collective Agreement and the MAFA appointees are listed below.

Anomalies Committee  (Article 30.07 + MoA #2)

D. Hamilton  (June 30, 2019)

B. White  (June 30, 2019)

 

Career Development Review Committee (MoA #1)

L. Kern (June 30, 2019)

J. Tomes (June 30, 2019)

 

Joint Child Care Expenses Committee (MoA #4)

G. Desmarais (June 30, 2019)

S. Law (June 30, 2019)

 

Joint Leave Replacement Review Committee (MoA #3)

T. Craig (June 30, 2019)

L. Garnett (June 30, 2019)

 

 

Article 11.01 b) (Full-time)

Advisory Committee on Employment Equity

Geoff Martin (June 30, 2019)

J. C. Martínez (June 30, 2019)

V. St. Pierre (June 30, 2019)

 

 

Article 16 and 19 (Full-time)

Employment Equity Panel, 2018–2019

Karen Bamford

Paul Berry

Andrea Beverly

Ralph Bruening

Barb Clayton

Karen Crosby

Maritza Fariňa

Michael Fox

Owen Griffiths

Lisa Dawn Hamilton

Irena Kaczmarska

James Kalyn

Adriana Kuiper

Anne LePage

Robbie Moser

Elaine Naylor

Morgan Poteet

Jerry Ropson

Stephen Runge

Carla VanBeselaere

Deborah Wills

 

 

Article 17 (Full-time)

Faculty Tenure and Promotion Committee, 2018–2019

  • J. Ollerhead (Provost, Chair)
  • E. Wells (Dean of Arts)
  • A. Cockshutt (Dean of Science)
  • N. Farooqi (Dean of Social Sciences)
  • M. Ahmady  (term expires 2020-06-30)
  • P. Sianchuk (term expires 2020-06-30)
  • L. Garnett (term expires 2019-06-30)
  • A. Koval (term expires 2019-06-30)

Alternates:

  • G. Desmarais (term expires 2019-06-30)
  • D. Lieske (term expires 2020-06-30)
  • R. Schellenberg (term expires 2019-06-30)

The Director of the Ron Joyce Centre for Business Studies sits as a Dean for T&P candidates who are members of the Commerce department.

Article 19 (Full-time)

Librarian Tenure and Promotion Committee, 2018–2019

  • J. Ollerhead (Provost, Chair)
  • M. Truitt (University Librarian)

Alternate:

If necessary,this committee will staffed during the year.

Article 23 (Full-time)

Sabbatical Leaves Committee, 2018–2019

  • J. Ollerhead (Provost, Chair)
  • E. Wells (Dean of Arts)
  • A. Cockshutt (Dean of Science)
  • N. Farooqi (Dean of Social Science)
  • J. Kalyn (through June 30, 2020)
  • E. Steuter (through June 30, 2020)
  • D. Hamilton (through June 30, 2019)
  • D. Wills (through June 30, 2019)

Alternates:

  • R. Azar (through June 30, 2020)
  • L. Wasylkiw (through June 30, 2020)
  • J. Ropson (through June 30, 2019)

The RJCBS Director serves in the case of Commerce applicants, and the University Librarian serves in the case of librarian applicants.